Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Etiketas>Skandinavijos šalių etiketo ypatumai

Skandinavijos šalių etiketo ypatumai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Švedijos, Danijos, Norvegijos ir Suomijos etiketas. Pagrindinės kultūros kryptys, požiūris į laiką, pagarbūs kreipiniai į vyrus ir moteris, bendravimo būdai: tinkamos ir netinkamos temos, fiziniai gestai ir veido išraiška, mostai ir skaičiavimas, arbatpinigiai, apranga, elgesys viešoje vietoje, valgiai ir gėrimai, dovanos.

Ištrauka

Švedija, kuri užima Skandinavijos pusiasalio rytų pusę, yra ketvirtoji pagal dydį Europos šalis. Valdžios forma – konstitucinė monarchija. Didžioji gyventojų dalis kalba švediškai, kiti – suomiškai. Apie 12% žmonių – yra užsieniečiai. Pastaruoju metu dėl imigracijos iš Rytų Europos ir Rytų Azijos bei Afrikos padidėjo ne vietinių gyventojų skaičius. Šiandien Stokholmas yra nuostabus mišinys įvairių tautų, žmonių, krintančių į akis tarp tradiciškai šviesiaplaukių, mėlynakių skandinavų.
Švedai myli gamtą, ir daugelis turi kaimą ar vasarnamį kaime. Švedai labai vertina gyvenimo kokybę.
Pagrindinės kultūros kryptys
Individai yra skatinami vykdyti geriausiai juos atitinkančią veiklą ir patiems priimti sprendimus. Švedijoje asmens valia gerbiama ir ginama, tačiau žmonės asmeninius savo sprendimus mielai keičia pagal didesnės grupės poreikius.
Valdžia paprastai nesipuikuojama. Statusas ir rangai ne itin pabrėžiami. Šeimoje vaikai nuo mažens auklėjami savarankiškai mąstyti.
Švedijoje taisyklės ir tvarka be galo svarbu.

Požiūris į laiką
Švedų kultūra iš esmės yra vienmatė: punktualumas svarbus tiek verslo pasaulyje, tiek asmeniniame gyvenime. Atidžiai planuoti yra svarbu, nes švedai kaip ir daugelis skandinavų nėra labai atviri naujoms it kitoniškoms idėjoms: būtina neskubi, kruopšti analizė, kad visas galimybes įvertintų kiekvienas dalyvis. Bendraujant žodžiai yra veiksmingas įrankis, o emocijos parenkamos atidžiai ir taupiai. Švedams tikriausiai sunku pasakyti "ne", ir jie išplėtojo daug mandagių būdų neigiamam atsakymui išreikšti.

Švediška kultūra iš kitų skandinaviškų kultūrų turbūt išsiskiria formalumu, tačiau formalumai yra atrankiniai ir pritaikyti konkrečiai situacijai.

Pagarbūs kreipiniai į vyrus, moteris
Žodis herr ir fru greta pavardės yra būtini, kai esate supažindinamas su suaugusiaisiais. Nėra reikalo nurodyti šeiminio statuso. Kartais šie kreipiniai pridedami greta profesijos, vietoj pavardės, bet niekada vietoj profesijos, pvz., "Inžinieriau Eriksonai".
Jei bent kiek mokate švediškai, būtinai kalbėkite, jūsų pastangos bus įvertintos ir daugelis švedų nustebs.

Bendravimo būdai
Tinkamos ir netinkamos temos
Tinkamos: dabarties įvykiai, politika, poilsis ir atostogos, filosofija. Švedai atidžiai klausosi kiekvieno kalbančiojo ir suteikia progą visiems išsisakyti.
Netinkamos: plepalai nėra būdingi prie derybų stalo. Net per draugiškus susiėjimus kalbama nelabai gyvai, o gal net nedaug. Švedai mėgsta būti gerų draugų, šeimos ratelyje. Nedera kalbėtis apie asmeninius finansinius dalykus, Olafo Palmės nužudymą, šeimyninius reikalus. Būtinai pasirodykite žinąs grynai švediškus reiškinius.
Tonas, kalbėsena
Nepažįstamų žmonių pašnekesys iš pradžių būna mandagiai santūrus, tonas gali būti šiek tiek prislopintas.
Švedai tylėdami apgalvoja, kas buvo pasakyta.
Švedai paprastai kam nors moja smakru: taip kviečiama prieiti. Švedų veido išraiška neiškalbi, o kūno kalba santūri. Kuo mažiau gestikuliuokite.
Fizinis artumas
Švedai vienas nuo kito linkę stovėti tolėliau. Nesiramstykite sienų ar daiktų.
Žmogui turite žiūrėti tiesiai į akis. Jeigu jas nukreipsite, jūsų kolega švedas pamanys, kad jums neįdomu, arba esate nemandagus.

Elgesys viešoje vietoje
Tvarkos ir organizuotumo reikšmė akivaizdi net gatvėse.
Jeigu maisto parduotuvėje palietėte produktą, turite jį pirkti: gerose parduotuvėse sunku grąžinti pirkinį.
Neikite per gatvę degant raudonai šviesai, kantriai laukite žalios. Išgėrusiems vairuotojams įstatymai griežti.
Apranga
Kad ir kokia proga – per verslo ar draugiškus susitikimus, darbe, restorane ar gatvėje – tiek vyrų, tiek moterų drabužiai oficialūs. Tai reiškia, kad bent įstaigose vyrai dėvi tamsų kostiumą, ryši kaklaraištį, o moterys vilki griežtą kostiumėlį. Gatvėje neoficialūs drabužiai gali būti džinsai ir sportbačiai.Švedai nepaprastai seka madas ir gražaus fasono bei gero pasiuvimo drabužiai mėgstami netgi mažesniuose miesteliuose.
Darbe ryškios spalvos ir ryški raštai nėra įprasti nei vyrams nei moterims.

Valgiai ir gėrimai
Švedų maistas įvairus, bet svarbiausia – jis skirtas ištverti ilgą, šaltą žiemą. Gausu įvairiausių rūšių dešrelių, sūrio, duonos ir mėsos, taip pat virtų daržovių ir bulvių. Džiovinta, šviežia, rūkyta, marinuota ir sūdyta žuvis yra pagrindinis maisto produktas.
Smorgasbord (švediškas stalas) yra sena švedų tradicija.
Prieš pietus kokteiliai negeriami, tačiau prieš valgį jums gali pasiūlyti aperityvo patiekiamo svetainėje. Nelieskite savo gėrimo kol šeimininkas nepasakė skoal. Nepradėkite valgyti kol šeimininkas neparagino.
Nustebsite, kad Švedijoje, kitaip nei kitose šalyse, taip greit esate kviečiamas pietų į namus. Atėjus į namus jums bus pasakyta kur sėstis.
Sąskaitos apmokėjimas
Paprastai sąskaitą apmoka kviečiantysis, nors svečiui dera parodyti norą sumokėti. Kai jau laikas išeiti, atsistokite ir būtinai kiekvienam paduokite ranką.

DOVANOS
Dovanos tarp verslo partnerių nėra įprastas dalykas. Šventinės atvirutės labai dera. Jei eidamas pietų perkate gėles, prieš įeidamas vidun būtinai jas išvyniokite. Niekada nepasiųskite chrizantemų ar baltųjų lelijų, be to, venkite raudonųjų rožių ar orchidėjų (jos reiškia romantiškus ketinimus). Šeimininkui nedovanokite to,kas lengvai gaunama Švedijoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-03-03
DalykasEtiketo referatas
KategorijaKita >  Etiketas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis18.53 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skandinavijos saliu etiketo ypatumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2005-04-07 IP: 81.7.87.34
    juze sako

    cool

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą