Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Etiketas>Kalba ir etiketas

Kalba ir etiketas

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Paralingvistika ir etiketas. Nekalbiniai elementai, sąlygojami etiketo. Kalbiniai elementai, sąlygojami etiketo.

Ištrauka

Svarbiausia žmonių bendravimo priemonė yra natūrali kalba. Ir vis dėlto be įprasto kalbinio bendravimo dauguma susisiekia kitų elgesio elementų pagalba – gestų, mimikos ir t.t. Mokslas, tiriantis reiškinius, kurie lydi įvairią kalbinę veiklą vadinamas paralingvistika. Paralingvisatika [gr. pará – prie, šalia, už (ko nors) + lingvistika] – tiria neverbalinių priemonių visumą, įtrauktų į kalbinę veiklą ir kartu su verbalinėmis priemonėmis perduodančių prasminę informaciją. Gali būti skiriamos trys paralingvistinių priemonių rūšys:
1. Fonetnės. Joms priklauso kalbos tembras, tempas, garsumas, pauzių užpildymo būdai (pvz., ,,e – e"; ,,m – m" ir kt.), garsų tarimo ypatumai.
2. Kinetinės. Joms priklauso gestai, pozos parinikimas, mimika.
3. Grafinės. Joms priklauso rašysena, grafiniai raidžių papildymai, jų pakaitai, simboliai.
Psichologai mano, kad tiesiogiai bendraujant žodžiais perduodama 10% informacijos. Fransua Sjudže (knygos ,,Visa tiesa apie gestus" autorius) mano, kad 55% informacijos perduodama gestais, mimika, o 38 % - intonacija. B. Šou savo pjesių rinkinio pratarmėje yra pasakęs, kad egzistuoja 50 būdų pasakyti žodį ,,taip" ir 500 – žodį ,,ne". Garsus rusų rašytojas L. Tolstojus epopėjoje ,,Karas ir taika" aprašė 97 žmogaus šypsenos atspalvius, 85 žvilgsnių atspalvius, pagrįstai manydmas, kad akys žmogaus sielos veidrodis. Taigi paralingvistinių elementų svarba bendravimo procese neginčijama.
..... Iš dalies su paralingvistika susijęs etiketas, kuris padeda suvokti bendras visuomenės elgesio taisykles. Galima sveikintis su pažįstamais, tariant tam tikrus išsireiškimus – pvz. Sveiki!, ir tuo metu pakelti skrybėlę, pamojuoti ranka ar mirktelėti. (pastarasis būdas ypač paplitęs anglų visuomenėje tarp vyrų). Judesiai, lydintys pasisveikinimą Sveiki!, yra sąlygojami etiketo (kaip ir pats Sveiki!) ir priklauso paralingvistikai. Paralingvistikos ir etiketo tiriami reiškiniai yra glaudžiai susiję. Tačiau ne visi etiketo sukelti reiškiniai yra susiję su paralingvistika: sveikinamųjų kalbų formos – tai grynai kalbiniai reiškiniai, nors ir sąlygojami etiketo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-08-06
DalykasEtiketo referatas
KategorijaKita >  Etiketas
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis18.8 KB
Autoriuslina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kalba ir etiketas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą