Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Etiketas>Kalbos etiketas (2)

Kalbos etiketas (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Sveikinimo žodžiai. Kalbinimas. Giriamieji žodžiai, komplimentai. Linkėjimai. Dėkojimas. Prašom, prašyčiau. Atsiprašau! Gal galėčiau?..

Ištrauka

Žodis etika yra prancūzų kilmės. Senoji jo reikšmė – tai nustatyta tvarka ir elgesio formos monarchų rūmuose, diplomatų santykiuose. Kintant istorinėms socialinėms sąlygoms, pakito ir etikos reikšmė. Dabar žodis etika suprantamas liaudiškiau. Tai papročiais virtusios žmonių elgesio taisyklės, apimančios išorinius tarpusavio bendravimo pasireiškimus.
Svarbi bendravimo su žmonėmis priemonė ir išraiška yra kalba. Apie žmogaus elgesio kultūrą pirmiausia sprendžiama iš kalbos. Šiame darbe kaip tik ir rūpi iškelti lietuvių kalbos etikos nacionalinį savitumą, tikimą bendrinės kalbos normoms. Tačiau ši tema tik iš dalies susijusi su kalbos kultūra. Tai tarytum periferiniai kalbos kultūros dalykai, glaudesnį ryšį turintys su bendrąja žmogaus elgesio kultūra, su pedagogika.

Kasdien girdime arba patys tariame sveikinimo žodžius: labas rytas, laba diena, labas vakaras. Ar pagalvojame kada, ką jie reiškia?
Sveikindamiesi, pavyzdžiui, labas rytas, norime išreikšti mintį: linkiu, kad šios dienos pradžia, šis rytas būtų labas, kitaip sakant, - geras, malonus, mielas. Taigi sveikinimas yra kartu ir gero linkėjimas.
Neretai sveikinamės ir galininko linksniu: labą rytą, labą dieną, labą vakarą. Ką norime tokiais sveikinimais išreikšti?
Tardami labą rytą, tarytum duodame sveikinamajam žmogui rytinę dovaną – labą žodį. Kitaip sakant, - gerą, malonų, gero linkintį žodį.
Kaip geriau sveikintis – vardininku ar galininku?
Abi formos taisyklingos ir geros. Vardininko konstrukcijos kiek daugiau įsigalėjusios, todėl jos įprastesnės, bendrinei kalbai gal kiek teiktinesnės.
Kartais kyla abejonių dėl žodžio labas lietuviškumo. Tai senas baltiškas žodis, būdvardžio geras sinonimas. Visi vartojame prieveiksmį labai, tik gal ne visiems aišku, kad tai būdvardžio labas, -a vedinys. Tiesą sakant, ir pats būdvardis labas, -a dar vienur kitur gyvas liaudies šnekamojoje kalboje, pvz.: Šiemet pavasaris labas.
Nepagrįstai abejodamas dėl būdvardžio labas, -a lietuviškumo, vienas kitas karštuolis persistengė – ėmė sveikinimus "lietuvinti", siūlė sveikinimuose vartoti būdvardį geras: geras rytas, gera diena, geras vakaras arba gerą vakarą.
Ar tokie sveikinimai tinka bendrinei kalbai? ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-13
DalykasEtiketo referatas
KategorijaKita >  Etiketas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis15.82 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kalbos etiketas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Utenos kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą