Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Etiketas>Stalo serviravimas

Stalo serviravimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Stalo užtiesalai. Staltiesės. Staltiesėlės – servetėlės. Higieninės servetėlės. Stalo įrankiai. Asmeninio naudojimo įrankiai. Bendrojo naudojimo įrankiai. Pagalbiniai virtuvės įrankiai. Indai. Asmeninio naudojimo. Bendrojo naudojimo indai. Pagalbiniai indai. Pagrindiniai stalo serviravimo principai. Valgių patiekimas. Užkandžių patiekimo seka. Šventinio stalo aksesuarai.

Ištrauka

Šiandien ant vaišių stalo tiesdami staltiesę net nesusimąstome, kad ją jau XIV a. viduryje tiesė mūsų protėviai. Kartais staltiesę atstodavo audeklo rankšluosčiai. Renesanso laikais prie neužtiesto stalo valgydavo prasčiokai. Kilmingiesiems rankšluostis buvo net būtinybė, ypač jei jis atlikdavo staltiesės funkciją. Servetėlės, kaip higieninė priemonė, prie stalo naudojamos nuo XV a. vidurio. Tačiau iš pradžių jų paskirtis buvusi visai kitokia nei dabar. Į klausimą: "Ką turime daryti, gavę šaukštą ir gabaliuką minkštos drobės?" tuomet buvo atsakoma: "Pavalgius nuvalyti šaukštą į drobę ir grąžinti." Nuo karaliaus Žygimanto laikų naudojama servetėlė, buvusi rišama ant kaklo, kad dažai ir riebūs trupiniai neterliotų brangių apdarų. Mat išeiginius drabužius, žiponus, kontušus ar kitus, nešiodavo net kelios bajorų kartos. Jie būdavo perduodami sūnums ir anūkams. Servetėlę užsirišti pasidarė sunku, kai išpopuliarėjo puošnios apykaklės. Šiandien servetėlę užsikišti už apykaklės net nemandagu.
Ilgą laiką į staltiesės kraštus po valgio buvo šluostomos rankos, beje, kartais ir nosis. Riebaluotos rankos per dideles vaišes buvo šluostomos ir į tarpustalėmis bėgiojančius šunis, tai gal jie ir būsią šiandieninių servetėlių "pirmtakai"?
Yra žinoma dar viena hipotezė, kaip vietoj staltiesių ant stalų atsirado servetėlės. Pasitinkant kariūnus po pergalingų žygių vaišių stalai būdavo dengiami ilgomis ir plačiomis staltiesėmis. Pasibaigus vaišėms, nesuvalgytas maistas būdavo suvyniojamas į čia pat nuimtą ir į skiautes suplėšytą staltiesę ir išdalijamos. Laikas, belaukiant vyrų iš mūšio, prailgdavo, tad moterys užsiimdavo rankdarbiais: iš anksto pasiūdavo ir išdabindavo audinio skiautes maistui suvynioti po vaišių. Vėliau šios skiautės buvo pavadintos servetėlėmis. Šiandien stalus dengiame staltiesėmis arba servetėlėmis, kurias dėl aiškumo pavadinkime staltiesėlėmis - servetėlėmis. Taip jas aiškiai atskirsime nuo higieninių servetėlių, kuriomis šluostome lūpas. Staltiesėlės - servetėlės, kaip ir staltiesės, gali būti tik medžiaginės: lininės, drobinės, medvilninės, medvilnė su poliesteriu ar linu, akrilinės ir plastikinės, pastarosios naudojamos ruošiant stalą vasarnamyje, verandoje, ar gamtoje, jos visiškai netinka serviruoti stalui namuose. Higieninės servetėlės gali būti medžiaginės ir popierinės.


Staltiesių kraštai nuo stalo krašto turi būti nukarę 30-35 cm, o vidurinė lenkimo linija - per patį stalo centrą. Švediški stalai yra dengiami ilgomis staltiesėmis - jų kraštai tik per 5 cm. nesiekia žemės. Tokių staltiesių kraštai gali būti nusegami, kad būtu patogu skalbti suteptą staltiesės vidurį. Patogumui stalai gali būti dengiami dviem kontrastingų spalvų staltiesėmis, kurios tiesiamos viena ant kitos. Tokios staltiesės turi būti kvadrato formos, o tiesiant, viršutinės staltiesės kampai dedami ties apatinės staltiesės lenkimo linija. Tai ne tik puošnu, bet ir patogu prižiūrėti. Ant apvalių stalų staltiesė dengiama taip, kad kampai nusvirtų ant stalo kojų ir jas uždengtų.
Staltiesės paprastai nėra laidomos laidyne. Užtiesus staltiesę iš vakaro arba dvi valandas prieš pobūvį, pakanka supurkšti ją vandeniu. Kuo daugiau staltiesę sudrėkinsim, tuo ji bus lygesnė.
Patogumui po staltiese gali būti tiesiamas minkštas audinys (moltonas), kuris sugeria garsą ir apsaugo stalą nuo karščio ar išsiliejusių skysčių. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEtiketo referatas
KategorijaKita >  Etiketas
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis17.49 KB
AutoriusAida
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stalo serviravimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

 • 2006-12-14 IP: 84.46.196.149
  dovile sako

  labai gerai

 • 2006-12-12 IP: 82.135.148.145
  nastia sako

  cool

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
 • Referatai
 • 11 puslapių 
 • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
 • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą