Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Etiketas>Elgesio kultūra ir dorovė

Elgesio kultūra ir dorovė

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Elgesio kultūros samprata. Kas yra elgesys. Kas yra kultūra. Elgesio kultūros esmė. Elgesio kultūros turinys. Vidinė kultūra. Vidinės ir išorinės kultūros sąveika. Dorovinė elgesio kultūros reikšmė. Estetinė elgesio kultūros reikšmė. Elgesio taisyklės. Pirmosios elgesio taisyklės. Papročiai ir elgesio taisyklės. Elgesio taisyklių reikšmė. Elgesio kultūros sandara. Išsiauklėjimas. Išsiauklėjimo sąvoka. Neišsiauklėjimo apraiškos. Išsiauklėjusio žmogaus bruožai. Mandagumas. Jautrumas. Taktiškumas. Korektiškumas. Delikatumas. Palankumas. Etiketas. Etiketo specifika. Etiketo dorovinė prasmė. Išvados.

Ištrauka

Kasdien sutinkame daug žmonių: artimų ir tolimų, pažistamų ir svetimų. Ir kokie jie visi skirtingi! Vieni malonūs ir patrauklūs, o kiti – šiurkštūs ir atstumiantys. Su vienais gera bendrauti, jų pasiilgstame, o su kitais net kelyje nenorime susitkti. Kodėl taip yra?
Žinoma, niekas turbūt neprieštaraus, kad patrauklus ir malonus žmogus – tai pirmiausia gerai išsiauklėjęs, aukštos dvasinės kultūros, mandagus, gražiai besielgiantis žmogus. Iš tikrųjų kūlturingas žmogaus elgesys mus nejučiomis patraukia, žavi, maloniai nuteikia. Tokie asmenys pasižymi dideliu įtaigumu: jie skleidžia jaukią šilumą, palaiko gerą nuotaiką. Tuo tarpu net atsitiktinai sutikto nevalyvo žmagaus įžulūs žodžiai, prastos manieros įskaudina, prislegia, įžeidžia, sugadina nuotaiką, palieką slogų prisiminimą. Sunku net dirbti ir gyventi, jeigu su tokiais nuolat susitinki gatvėje ar nuolatinėje darbovietėje. Panašūs asmenys vien savo buvimu gali pyktinti ir atstumti. Tokius individus galėtume netgi pavadinti agresoriais, nes jie savo įžuliu elgesiu kėsinasi į kito žmogaus vidinį pasaulį. Grubus elgesys šiems asmeniams yra toks įprastas, jie taip sutapę su savo vulgarumu, kad dažnai juo net puikiuojasi. Tai, žinoma ne tik primityvūs ir neišsiauklėję, bet labai dažnai ir morališkai smukę asmenys. Žinomas angų rašytojas ir visuomenės veikėjas Filipas Česterfildas įsakmiai pabrėžė, kad asmuo, neišmokęs elgesio kūlturos, yra apgailėtinas žmogus "Aš gi žinau daug žmonių, kurie savo negrabumu iš karto darydavo tokį atstūmiantį įspūdį, kad visos jų teigiamos savybės kaip mat nublukdavo". (V. Žemaitis, Elgesio kultūros bruožai, psl 4).
Mokėjimas kūlturingai elgtis – nepaprastas menas. Žmogus, tą meną įvaldęs, visuomet bus malonus ir patrauklus, su juo bus gera bendrauti. Apskritai kultūringas elgesys sukūria palankius tarpusavio santykius, abipusį supratimą ir pasitikėjimą, gerą savijautą. Ir priešingai. Nemokėdami tinkamai elgtis, visuomet jaučiamės suvaržyti, nelaisvi, dažnai išsišokstame, papiktiname aplinkinius. Blogiausia, kad tokį mūsų nevalyvą elgesį visi pastebi. Jeigu nesame išsilavinę kokioj nors vienoj srity, tai šis trukūmas ne toks akivaizdus. Tik neįmanoma nuo žmonių akių nuslėpti savo nevalyvumo. Jis išlenda visur.
Ypač dabar, kai taip plečiasi mūsų ryšiai su pasauliu, kai tenka daug kur keliauti ir būti, su daug kuo susitinki ir bendrauji, neišvengiamai kyla būtinybė gerai įvaldyti elgesio kultūrą. Juk svetur žmonės mus priima ir sutinka pagal tai, kaip mes elgiamės. Neišsiauklėjimas, nevalyvumas, etiketo nepaisymas atstumia daugelį žmonių, sukelia įtarumą ir nepasitikėjimą, sutrugdo užmegzti ilagalaikius ryšius. Tačiau kaip pasiekti kultūringo elgesio įpročius? Išmokti etiketo taisykles ir stropiai jų laikytis? Žinoma, labai svarbu žinoti etiketą. Tačiau vien etiketo taisyklių žinojimas dar ne visuomet apsprendžia aukštą žmogaus kultūrą. Pasirodo, etiketo taisykles galima ir neblogai mokėti, bet tikrai kultūringu žmogumi nebūti. Kultūringas žmogus – tai pirmiausia dvasiškai turtinga, tvirtų dorovinių įsitikinimų, geros valios, taurių jausmų, vidumi vientisa asmenybė. Tokio žmogaus elgesys yra natūrali jo turtingo vidinio pasaulio išraiška.
Tad savo darbe pamėginsiu aptarti ne vien išorinės žmogaus elgesio formas bei etiketo taisykles, bet atskleisti žmogaus dorovinio ir vidinio pasaulio komponentus, kurie ir lemia jo orientacijas, kasdienį elgesį, aptarti žmogaus dorovinių ir vidinių santykių pagrindus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEtiketo kursinis darbas
KategorijaKita >  Etiketas
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis38.01 KB
AutoriusRenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasBalčius
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word elgesio kultura ir dorove [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 26 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Balčius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą